Zadbaj o formę zimą – spróbuj biegów narciarskich

W zdrowym ciele zdrowy duch – nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Uprawianie sportu, utrzymywanie aktywnego trybu życia i należyta, codzienna dawka ruchu to bardzo ważne elementy zdrowego trybu życia. Dlatego też już od najmłodszych lat – w szkole, na studiach i poprzez media przypomina się nam o konieczności regularnego zażywania ruchu. Z całą pewnością sam zauważyłeś, że sport może stanowić lek na wiele dolegliwości. Dlaczego tak jest? Otóż gdy się intensywnie poruszamy, przyspiesza nasz puls, poprawia się krążenie i znacznie lepiej dotleniają się wszystkie tkanki naszego ciała. Pocimy się, szybciej wydalamy z organizmu toksyny, dzięki czemu doskonale się oczyszczamy. Nie można też nie wspomnieć o endorfinach – “hormonach szczęścia”, które nasz organizm wydziela pod wpływem wysiłku fizycznego. Z tych oraz wielu innych powodów naprawdę warto uprawiać sport – jak najwięcej i jak najczęściej.

Trzeba przyznać, że najtrudniej jest zdecydować się na ruch zimą. Dni stają się coraz krótsze, temperatura spada, pojawia się śnieg – zdecydowanie nie sprzyja to uprawianiu sportu. Zimowe warunki sprawiają, że najchętniej zostalibyśmy w domu, kołdra ciąży jak nigdy i ostatnie na co mamy ochotę to założenie sportowej odzieży i opuszczenie naszych przytulnych czterech kątów. Jeżeli jednak się zdecydujesz, na pewno nie pożałujesz! Dziś proponujemy Ci biegi narciarskie. Masz ochotę dowiedzieć się czegoś więcej?

Pozwól, że zdradzimy Ci nieco więcej na temat tego sportu. Biegi narciarskie to dyscyplina zimowa, którą nazywa się również biegami płaskimi (co pomaga odróżnić je od biegów zjazdowych – zupełnie innej dyscypliny). Jest to sport bardzo powszechny w krajach posiadających rozległe tereny pokryte śniegiem – między innymi w Polsce . Grono miłośników tego sportu stale rośnie, można go bowiem uprawiać na specjalnie przygotowanych trasach lub poza nimi. W tym drugim przypadku sport ten nazywa się narciarstwem backcountry, narciarstwem przełajowym bądź turystycznym.

Biegi narciarskie mają wiele zalet. Jedną z nich jest fakt, że tę zimową dyscyplinę mogą uprawiać osoby w każdym wieku i o rozmaitym stopniu zaawansowania. Możemy wybierać spośród szlaków o różnych długościach, stopniach nachylenia i stopniach trudności. W Polsce istnieje całe mnóstwo malowniczych tras narciarskich utrzymywanych przez kurorty narciarskie. Dla miłośników przygód i bardziej wymagających wypraw narciarskich istnieje opcja dłuższych tras z wykorzystaniem sprzętu turystycznego i namiotów. Jednym z ważnych powodów, dla których warto jest zdecydować się na biegi narciarskie  jest fakt, że doskonale wpływają one na naszą wytrzymałość. W rzeczywistości jest to jedna z najtrudniejszych konkurencji wytrzymałościowych, ponieważ angażuje główne partie mięśni w naszym ciele. Podobnie jak pływanie i wioślarstwo pomaga nam spalić największą liczbę kalorii w jednostce czasu. Wspaniale poprawi naszą kondycję, wytrzymałość i dotlenia. Choć na początku może Cię to kosztować sporo wysiłku, z czasem zobaczysz, że będziesz w stanie pokonać znacznie dłuższy dystans. To jeszcze nie wszystko – oprócz korzyści dla ciała sport ten służy również Twojej kondycji psychicznej. Jest tak dzięki otoczeniu, w jakim się poruszamy – białe pejzaże, malownicze szlaki pokryte śniegiem, słońce przebijające się między drzewami, cisza i harmonia… Przy odrobinie szczęścia masz szansę spotkać rzadkie gatunki lokalnej fauny i podejść do nich naprawdę blisko. Nieliczni turyści, których napotkamy będą zawsze serdecznie Cię pozdrawiać. Czy można chcieć czegoś więcej? Koniecznie spróbuj już teraz!