Biegi narciarskie – dlaczego warto spróbować?

Sport to zdrowie – słyszymy to niemalże na co dzień. Mówi się nam o tym w telewizji, w radiu, w czasopismach, mówią nam o tym nauczyciele, trenerzy, a nawet nasi bliscy. I mają rację – potrzebujemy zdrowej, regularnej dawki ruchu, żeby utrzymać zdrowie fizyczne, kondycję, dobre samopoczucie, a nawet równowagę emocjonalną. Ruch może nam pomóc w zwalczaniu przykrych dolegliwości, w rozjaśnianiu myśli, a poza tym stanowi doskonałą formę rozrywki. Dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować Ci wspaniały sport, jakim są biegi narciarskie. Masz ochotę dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej? Koniecznie czytaj zatem dalej!

Słowem wstępu nieco teorii. Biegi narciarskie nazywa się również biegami płaskimi, by odróżnić je od innej zimowej dyscypliny – biegów zjazdowych. Jest to sport bardzo popularny w krajach mogących się poszczycić rozległymi, zaśnieżonymi terenami – między innymi w Europie północnej i w Kanadzie. Ostatnimi laty zyskuje coraz więcej popularności również w Europie Środkowej, Rosji, w Stanach Zjednoczonych a także w Polsce . Biegi narciarskie należą do rodziny sportów narciarstwa klasycznego (obok skoków narciarskich oraz kombinacji norweskiej). Są też elementem biathlonu, triatlonu zimowego oraz narciarskiego biegu na orientację. Obecnie sporo osób decyduje się na uprawianie tego sportu poza trasami narciarskimi – wtedy nazwa zmienia się na narciarstwo backcountry, narciarstwo przełajowe bądź narciarstwo turystyczne.

Sport ten uprawia się na zasadzie pieszych wycieczek na nartach. Istnieją rozmaite style i techniki biegu, między innymi technika klasyczna, technika dowolna oraz telemark. Zależnie od Twoich umiejętności, ilości posiadanego czasu oraz dostępnego terenu możesz dobrać sobie szlak narciarski o rozmaitych stopniach trudności i długości. W Polsce istnieje wiele miejsc utrzymywanych przez narciarskie kurorty, gdzie możesz wybrać się na biegi narciarskie. Odważniejsi decydują się na pokonywanie dłuższych tras, korzystając przy tym ze sprzętów takich jak namiot i inne wyposażenie.

Choć biegi narciarskie mogą się wydawać przyjemną, lekką dyscypliną sportową, nie należy dać się zwieść. W rzeczywistości są one klasyfikowane jako jedne z najtrudniejszych i najbardziej wymagających konkurencji wytrzymałościowych. Dlaczego? Angażują one wszystkie główne partie mięśni w naszym ciele. Podobnie jak wioślarstwo i pływanie pomaga nam spalać największą ilość kalorii w jednostce czasu. Jest to doskonały sposób na zdrowie – dodatkowym atutem jest fakt, że biegi narciarskie to sport zimowy, a – trzeba przyznać otwarcie – zimą znacznie ciężej jest nam zdobyć się na aktywność fizyczną i uprawiać sport. Jeżeli zdecydujesz się na uprawianie biegów narciarskich w jakiejkolwiek formie, z całą pewnością poprawi się Twoja wydolność i wytrzymałość. Nie przejmuj się, jeśli na początku nie będziesz w stanie zrobić dużo, zacznij od krótkiej, niewymagającej trasy i stopniowo zwiększaj poziom trudności. Oprócz kondycji i ogólnej wydolności organizmu poprawi się też Twoje nastawienie i samopoczucie, nieodłącznie związane ze stanem Twojego zdrowia.

Jak widzisz, biegi narciarskie to dyscyplina sportowa, która może przynieść Ci wiele korzyści. Zadbasz o swoje ciało i nastawienie. Poprawisz krążenie, zwiększysz wydolność, doskonale dotlenisz mózg. Ponadto przez cały czas będziesz w stanie podziwiać piękne, zimowe pejzaże, które potrafią zaprzeć dech w piersiach. Nie ma konieczności inwestowania sporej gotówki – wystarczy, że postarasz się o odpowiedni sprzęt i zaczniesz, może nawet już od dziś?